Z kufru zabaleného na tři dny lze žít po téměř neomezenou dobu. Neplatí to úplně, pokud střídáte klimatické zóny. Jednou jsem před Vánoci jela ze Slavonic na víkend do Middelburgu v Nizozemí, nechala jsem se tam ukecat na Ježíška ve Skotsku a Silvestra v Belfastu, a na Tři krále jsem s tímtéž kufříkem letěla do Karibiku. V Port of Spain jsem si přikoupila dvoje letní šaty a sandály, jinak jsem měla všechno potřebné s sebou.

Než začneme přemýšlet, co zabalit, podívejme se na zavazadla samotná.

Doporučuji pevný kufr na kolečkách, důležitá je kvalita zipů a koleček. Nedám dopustit na značku Samsonite. Úplně stačí kufr menších rozměrů, s nejdelší stranou asi 70 cm. Kufr bez koleček nebrat, to už je lepší krosna.

Do kufru pak patří skládací taška z pevného vodě odolného materiálu, doporučuji značku baggallini, kterou používají letušky. Špinavé a zmačkané oděvy jsou objemnější než čisté a složené, nemluvě o tom, že na cestách vždycky něco nakoupíme, dostaneme nebo na pláži nasbíráme. Taška je také šikovná na pláž, na jednodenní výlet nebo když neseme prádlo do prádelny. Na zpáteční cestě balím rozbitné předměty do kufru, měkké do tašky.

Jako příruční zavazadlo hodně lidí používá baťůžek, já dávám přednost tašce přes rameno, protože mě nebaví sundavat batoh, kdykoliv něco potřebuju, a také je méně lákavá pro zloděje. Při delších pěších přesunech tašku postavím na kufr, ucha omotám kolem držadla a táhnu oboje. Pas, peníze a platební karty mám v kabelce na dlouhém bandalíru přehozené šikmo přes rameno a kolem těla. Když ji zrovna nepotřebuju, schovám ji do příruční tašky (ta samozřejmě musí mít kvalitní zip). Na různé pásy pod oděvem nevěřím, protože ty vzbuzují falešnou jistotu a zažila jsem, že je kapsáři ukradli zpod několika vrstev oděvu, aniž by si toho oběť všimla.

Na kvalitě zavazadel se nevyplatí šetřit. Barvu doporučuju jinou než černou, protože si zavazadla snáze poznáte, též je dobře označit je barevným popruhem nebo nálepkami. Všechna zavazadla označte pevnými visačkami s adresou místa pobytu (při návratu ji nahradíte adresou domácí). Adresu umístěte také dovnitř zavazadla.

Těším se na další nápady - s čím cestujete vy?