Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kterak dlužno na cestu baliti - Část 2: Svršky a spodky

26. 2. 2010

Založeno na dlouholetých cestovatelských zkušenostech, rady jiných tuláků jsou vítány. Určeno především slavonickým dětem směřujícím do Powell River, ale může se hodit i ostatním.

Oblečení, které potřebuje cestovatel na západním pobřeží Kanady (nebo kdekoliv jinde v mírném pásmu) v červenci:

Úvodem je třeba podotknouti, že se zde oblékáme podstatně neformálněji než v Evropě. Když v Powell River potkám člověka v obleku, je jasné, že to musí být Jehovův svědek. Co tedy s sebou?

Plavky, nejlépe dvoje, pánům doporučuji spíše styl trenýrkovitý, protože takové plavky mohou sloužit i jako kraťasy. Dámy by si rozhodně měly zabalit i horní díl, protože nahoře bez se tu nechodí.

Pohodlné dlouhé kalhoty z lehčího prodyšného materiálu. Džíny nejsou pro cestovatele vhodné, protože nejsou pohodlné při dlouhém sezení v letadle nebo autobuse, a také dlouho schnou.

Pro dámy delší širokou sukni, nejlepší je tenká bavlněná.

Kraťasy - ty může dámám nahradit výše uvedená sukně.

2 košile nebo blůzy s krátkým rukávem. Vypadají lépe než trička, límeček zabrání spálení krku, v horku se dají rozepnout nebo se dají nosit přes trička.

2 trička.

1 tenkou volnou košili s dlouhým rukávem.

1 větší bavlněné tričko - užitečné proti spálení přes plavky, vycpané ručníkem se změní v polštář, jako noční oděv i jinak.

Spodní prádlo a ponožky na 5 dnů.

1 pyžamo nebo noční košili, ve které se nebudete stydět přejít chodbu do koupelny. Župan lze nahradit dlouhou volnou košilí nebo výše uvedeným tričkem.

Bavlněný šátek asi 30 x 30 cm - uvázaný na krku chrání před průvanem i sluncem, hodí se na utření potu,  mokrých rukou nebo brýlí, jako nouzová pokrývka hlavy neboli pohlavní pokrytec, zpevní se jím zvrtnutý kotník nebo se do něj svážou různé nalezené poklady. Krom toho nikdy nevíte, kdy vás napadne zahrát si na slepou bábu.

Čepici kšiltovku nebo plátěný skládací klobouk proti slunci i dešti.

Brýle proti slunci.

1 fleecovou mikinu, nejlépe vpředu na zip - praktičtější než svetr.

1 tenkou bundu proti větru a dešti, nejlépe s kapucou.

1 boty do vody - některé pláže jsou tu kamenité, stačí obyčejné plátěné cvičky.

1 sportovní sandály, do kterých se dají obout ponožky. Dámy, zapomeňte na podpatky, opravdu je tady neužijete.

1 pohodlné sportovní boty nebo uzavřené sandály na výlety.

1 žabky nebo plastové pantofle jako přezůvky v domě hostitelů a pro sprchování v hostelech.

1 větší ručník (na pláž i pro případy, že ubytovatel ručník neposkytne).

Navíc oblečení na vystoupení, to už nechám na vás.

Veškeré oblečení by mělo být nositelné i bez vyžehlení. Hodí se tedy bavlna, viskóza a různé směsi, ale zapomeňte na len. Hostitelé vám prádlo vyperou a usuší, ale žehlení po nich nechtějte. Látkové kapesníky nechte prosím doma, místo nich si vezměte zásobu papírových (v malých balíčcích). Posmrkaný kapesník se tu považuje za něco ale opravdu eklhaft.

Z výše uvedeného si na cestu oblékněte dlouhé kalhoty, sandály nebo sportovní boty s ponožkami (dámy si místo kalhot mohou vzít dlouhou sukni a ponožky s sebou do tašky), tričko, přes ně košili s krátkým rukávem a mikinu, kolem krku volně uvažte šátek po kovbojském způsobu. V letadle bývá chladno nebo naopak horko, takže můžete přidávat nebo ubírat vrstvy podle potřeby.

Příště si povíme o obsahu taštičky na mytí a příručního zavazadla.

Tady máte pohled z lyžařského střediska Mount Washington nad Comoxem (na Vancouver Island) přes úžinu Georgia Strait, jak nám ho vyfotil Igor při posledním lyžování (je tam sněhu habaděj a počasí nezlobí). Ostrov vlevo je Harwood, vpravo Texada, my jsme to světlé místo mezi nimi na druhém břehu. Záda nám kryje pobřežní pásmo Kaskád.

mtwashF.jpg

Zuzana Kulhánková

středa 17. února 2010

http://kulhankova.blog.idnes.cz/c/123036/Kterak-dluzno-na-cestu-baliti-Cast-2-Svrsky-a-spodky.html