Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kterak dlužno na cestu baliti - Část 3: Příruční zavazadlo

26. 2. 2010

V posledních letech došlo k velkým změnám v tom, co si na cestě letadlem s sebou bereme do kabiny, a nejsou to změny k lepšímu.

Kde jsou ty časy, kdy jsme poletovali mezi kontinenty s baťůžkem a příruční taškou, všechno jsme to nacpali nad sedadlo nebo pod ně a nemuseli jsme po příletu napjatě čekat u pásů, jestli naše zavazadlo dorazilo s námi?

Co nabrečíme, musíme se smířit s tím, že do letadla s sebou smíme vzít jen to nejnutnější, co na cestě potřebujeme, nebo o co v žádném případě nesmíme přijít:

Pas, letenku, kartičku cestovního pojištění, peníze a platební/kreditní karty. U dětí mladších 18 let také notářsky ověřený souhlas rodičů s cestou. Vše oskenovat (z pasu dvojstránku s osobními údaji a vízum) a poslat si e-mailem na adresu, která je dostupná odkudkoliv. Kopie tak v případě ztráty budete mít k dispozici, což usnadní vystavení náhradních dokladů, případně zrušení karet.

Léky, které pravidelně užíváte. Náhradní předpis. Léky vozte v originálním balení, abyste se vyhnuli podezření z pašování drog, nebo abyste si mohli obstarat náhradní.

Brýle a kontaktní čočky. Náhradní předpis, ještě lépe náhradní brýle. Na brýle mějte nerozbitné pouzdro. Na kontaktní čočky mějte s sebou pouzdro naplněné konzervačním roztokem, kdybyste si je potřebovali vyndat, zbytek roztoku v lahvičce v hlavním zavazadle.

Proti trudnomyslnosti a dlouhé chvíli: Sluchátka pro sledování filmů a hudebních kanálů, která se dají nastavit na jeden nebo dva čudlíky - většina aerolinek už za sluchátka chce peníze. Knížku - doporučuji román, do kterého se můžete pořádně zakousnout. Až ho přečtete, vyměňte ho s kamarády za jiný. Zápisník a propisku pro zachycení dojmů, zapsání adres nových kamarádů nebo hraní piškvorek (proto je nejlepší čtverečkovaný).

Jídlo a pití: Něco dostanete v letadle, zejména na zaoceánském letu, ale neškodí mít vlastní zásoby. Žádné tekutiny, jogurty ani pastovité pochutiny, přijdete o ně při kontrole. Prázdnou PET láhev 0,3 l si po bezpečnostní kontrole naplníte na toaletě vodou. Zbylou vodu vylejte před další bezpečnostní kontrolou při přestupování. Jelikož přestupujete v EU, můžete s sebou mít sendviče, bagety, mazané housky, jablka i jiné ovoce, ale všechno zkonzumujte (případně nabídněte kamarádům), než vystoupíte ve Vancouveru, protože do Kanady se nesmí dovážet žádné maso, mléčné výrobky ani ovoce a zelenina. Dovézt si můžete müsli tyčinky a větrové bonbóny (nejradši mám Ricola nebo Hall's), ano i limonádu v prášku.

Z vlastní zkušenosti: Do letadla si beru nakrájenou očištěnou mrkev. Karotén usnadňuje překonání jetlagu neboli pásmové nemoci. Od oběda nebo večeře si schovám pytlíčky soli a pepře a plastovou lžičku nebo míchátko. Když po jídle nabízejí pití, dám si rajčatovou šťávu, tu si osolím a opepřím.

Hygiena a kosmetika: O krémy a vodičky přijdete při kontrole, radši veškerou kosmetiku nechte v hlavním zavazadle. Do příručního zavazadla si určitě vezměte navlhčené ubrousky (balené jednotlivě nebo malý balíček, který se dá zase zavřít), papírové kapesníky a plastový hřeben.

Pohodlí: Pryč jsou doby, kdy na všech letech byly k dispozici polštářky a přikrývky. Někomu vyhovuje navlékací polštářek na zátylek (nafukovací nebo pevný), mně obvykle stačí srolovaná mikina. Oblečení do letadla jsme probírali v kapitole Svršky a spodky.

DO LETADLA S SEBOU NEBRAT: Nůž, nůžky, pilníček na nehty, nic ostrého ani kovového, žádné tekutiny, gely ani krémy. Klíče, bižutérii a kovové mince nechte v hlavním zavazadle. Kovové předměty omezte na nejnutnější minimum, opasek pouze pokud je opravdu nutný. Ušetříte si tak zbytečné zdržování při kontrole.

Zuzana Kulhánková

http://kulhankova.blog.idnes.cz/c/126581/Kterak-dluzno-na-cestu-baliti-Cast-3-Prirucni-zavazadlo.html