Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kterak dlužno na cestu baliti - Část 4: Potřeby hygienické i jiné

26. 2. 2010

Do taštičky na mytí patří cokoliv používáte na čištění zubů a údržbu nehtů, deodorant, hřeben, obvyklá kosmetika v malých baleních a žínka v igeliťáku. Šampón a mýdlo budete mít k dispozici od hostitelů, ale vždycky s sebou vozím malou lahvičku šampónu (hotelové balení). Používám ho podle potřeby i jako sprchový gel nebo prací prostředek. V létě je třeba hned po ránu nanést opalovací krém s ochranným faktorem nejméně 20 (budete se hodně pohybovat venku a u moře to opaluje víc) a mít po ruce krém po opalování. S bodavým hmyzem tady velké problémy nejsou (nemá rád větřík od moře), ale neuškodí vzít s sebou nějaký odpuzovač, zejména pokud jste na bodnutí citliví.

Cestovní lékárnička by měla obsahovat léky, které obvykle užíváte (ty si i s předpisem vezměte do příručního zavazadla) a léky, které byste mohli potřebovat. V Kanadě je k dostání bez předpisu větší škála léků než v ČR, jsou ovšem dost drahé. Po světě s sebou vozím náplasti různých velikostí, pružné obinadlo, antibiotickou mast, antibiotické oční kapky, pinzetu, Ibuprofen, Zyrtec, tablety pro zastavení průjmu a prášek na přípravu horkého nápoje proti nachlazení. Přidejte cokoliv potřebujete pro své zdravotní slabůstky.

Elektrické spotřebiče: V Kanadě je napětí 110 V, spotřebiče na 220 V nechte doma. Můžete si s sebou vzít cestovní spotřebiče, u kterých lze přepnout napětí. Také jsou tu jiné zásuvky než v Evropě, takže budete potřebovat i konvertorový nástavec pro Severní Ameriku. Cestování se spotřebiči je nejen z tohoto důvodu opruz, proto se bez nich snažím těch pár týdnů vždycky obejít. Vlasy v létě uschnou rychle samy a tvar jim pomůže držet tužidlo.

Mobily vám v Kanadě fungovat nejspíš nebudou. Je užitečné mít s sebou jeden na celou výpravu, abyste mohli domácí základnu (a tím i mě) informovat o případných komplikacích, které doufám nenastanou během evropského přesedání.

Další komunikační prostředky: Plánuju zde na blogu denně uvádět stručné informace o tom, co všichni děláte a jak se vám daří. S domácí základnou budu ve styku e-mailem a v případě potřeby telefonem. To by mělo účastníkům spanilé jízdy umožnit, aby se soustředili na nové dojmy a dobrodružství namísto vysedávání na internetu. Podrobnosti si povíte doma.

Fotografický přístroj: Někdo se bez něj neobejde, mně zase připadá, že když se snažím zachytit obrázky, ujdou mi zážitky, proto ho s sebou moc často nevozím. A když ho vezmu, obvykle ho někde zapomenu. Když cestuju se skupinou lidí, fotky si vyměňujeme, a tak nemusí každý fotit všechno. Krom toho jsou dostupné profesionálně udělané snímky většiny míst, takže si je můžu při návštěvě nerušeně užít na vlastní oči a na památku nebo sdílení dojmů použít, co vyfotil někdo jiný.

Dalekohled pro pozorování delfínů, velryb, orlů a jiné havěti http://www.youtube.com/watch?v=xD4ueUfl-js. Důležitější a užitečnější než foťák, mobil a laptop dohromady.

Kapesní nůž, lžička, smaltovaný hrníček a plastová miska do mrazáku s víčkem: S těmito pomůckami se najíte a napijete všude. Nůž mám nejradši švýcarský, jenom pozor, aby nebyl Made in China - jeden známý se radoval, že ho dostal lacino, ovšem pouze do chvíle, kdy otvíral láhev vína a vývrtka se mu narovnala. Plastová miska je nejvhodnější velikosti 0,5 l a tvaru čtvercového. Můžete si v ní vzít do letadla svačinu, všechno ostatní ale nechte v hlavním zavazadle.

Jídlo a pití: O dovozu jídla do Kanady už jsme hovořili v povídání o příručním zavazadle. Dovézt můžete müsli tyčinky, sušenky, limonádu v prášku, čaj. Z vodovodu tu teče skvělá voda přímo z ledovce. Na přívozních lodích i mnoha dalších místech je studená i horká voda zdarma, takže kdo má hrníček a pytlík s čajem nebo limonádu v prášku, ušetří. Každý jeden účastník spanilé jízdy, kterému bude v den odletu 18 a více let, má za úkol přivézt 1,18 l domácí slivovice na osobu (v hlavním zavazadle). Tak pravili sponzoři.

Papírové kapesníky a navlhčené ubrousky v malých balíčcích, aby byly vždy po ruce. Dámy by si měly vzít zásobu dámských hygienických potřeb - změna časového pásma mívá vliv i na cyklus.

Dotazy na další podrobnosti balení i jiné věci přijímám v diskusi nebo e-mailem.

Zuzana Kulhánková

http://kulhankova.blog.idnes.cz/c/137880/Kterak-dluzno-na-cestu-baliti-Cast-4-Potreby-hygienicke-i-jine.html