Děkuji za slova i činy podpory všem, kdo už nám poslali kontakty na možné sponzory, nabídky pomoci, dobré nápady, ano i šeky! Tímto reaguji na žádosti o podrobnější informace.

Příjezd účastníků na festival http://www.kathaumixw.org/index.htm je v pondělí 5. července 2010, festival začíná slavnostním koncertem v úterý večer a končí dalším slavnostním koncertem v sobotu 10. července. Během festivalu mají účastníci ubytování a stravování u místních rodin, které je zahrnuto v registračním poplatku 185 dolarů na osobu. Už jsem na vedení festivalu nahlásila, že u nás bude bydlet pan regenschori, abych byla po ruce pro veškeré nutné tlumočení a zařizování.

V neděli 11. července 2010 je odjezd na šestidenní koncertní turné po Britské Kolumbii. V ceně 500 dolarů na osobu je zahrnuta doprava autobusem, přívozy, organizace koncertů, ubytování v rodinách a částečné stravování. Děti budou mít příležitost uvidět víc z naší provincie, budou mít čas navštívit turistické atrakce a příležitost seznámit se s novými kamarády. Přihlásila jsem se také jako dobrovolný průvodce a tlumočník pro toto turné.

Přesný počet závazně přihlášených účastníků výpravy budeme znát po schůzce, která se koná ve Slavonicích 9. prosince 2009. Předběžně počítáme se zhruba 25 osobami, z toho asi 3 dospělí (sbormistr a 2x instrumentální doprovod), zbytek jsou děti ve věku 12-19 let. Sbor má zkušenosti s festivaly v Evropě, že je nejlepší ubytovávat vždy mladší dítě se starším, které na ně dohlédne.

Jelikož další cestovní plány zatím nejsou pevně stanoveny, je tu možnost, že by česká a slovenská komunita v Torontě nebo v Calgary pro děti zorganizovala krátký pobyt, případně spojený s koncertem, buď cestou do Vancouveru nebo zpět. Podle toho bychom pak naplánovali letenky.

Vancouverské pak poprosíme, zda by bylo možné pro děti zorganizovat totéž, buď formou ubytování v rodinách nebo jako školní výměnný pobyt, třeba s ubytováním v tělocvičně. Odvetný výlet do ČR by pro kanadské děti určitě byl zajímavý a mohl by to být začátek delší spolupráce.

Co se peněz týče, Základní umělecká škola ve Slavonicích má bankovní účet, na kterém nejsou poplatky za příchozí částky v korunách, tudíž jim pomohou i malé obnosy. Za peníze ze zahraničí ovšem banka účtuje jako divá, takže tento účet lze použít pouze pro sponzorské dary z ČR. Asi třetinu potřebné částky složí rodiče dětí, doufáme také v pomoc od města Slavonic, Ministerstva kultury ČR a dalších větších sponzorů. Z těchto peněz se budou platit letenky, pojištění, doprava na letiště a kanadská víza.

Pro sponzorské dary i dárečky ze všech míst mimo Evropu máme v Kanadě ode dneška účet u Royal Bank, na který lze také ukládat a posílat peníze zcela bez poplatku. Částka, ve kterou tady doufáme, je 20 tisíc dolarů, což by pokrylo registrační poplatek ($85 za osobu se musí zaplatit do 15. ledna 2010) a náklady na týdenní turné. Vzhledem k tomu, kolik nás je v Kanadě, USA, Austrálii i jinde, se to snad podaří.

Pro evropské příznivce pracujeme na založení euro účtu bez poplatků buď v Rakousku nebo v Belgii, podle toho, kde nám banka vyjde vstříc. Klenot skvěle spolupracuje a už se mu podařilo sehnat nějaké peníze od jeho známých v Bruselu, každé euro nám pomůže.

A proč že do téhle akce investuju tolik času a energie, a ještě s tím otravuju kamarády, když mi přitom vadí olympiáda a nechci podporovat mladé sportovce? Rozdílů je mnoho. Kamarády sice otravuju, ale drobné nám dají a s organizací pomůžou jenom ti, kdo budou sami chtít. Rodiče zpěváčků do výpravy investují tolik vlastních peněz, kolik si mohou dovolit, někdy i víc. Na celé téhle akci nikdo nevydělá, právě proto máme zvláštní konta, aby byl každý cent přesně vyúčtovaný. Přesto však společně vytvoříme něco velice hodnotného. Všem vám moc děkuju.